nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

Radio Watykanskie/k

dodane 25.03.2008 10:53

Dzień modlitewnej pamięci o współczesnych męczennikach

Dzień Modlitwy za Misjonarzy Męczenników obchodzono 24 marca. W ubiegłym roku życie za wiarę oddało co najmniej 123 męczenników w 26 krajach.

Liczba ta obejmuje nie tylko katolików, ale również chrześcijan innych wyznań, zarówno duchownych, jak i świeckich.

Ponad 1/3 z nich zginęła w Iraku. Na drugim miejscu czarnej listy znajdują się Indie z 18 zabitymi za wiarę, następnie Nigeria i Sudan (10 zabitych), Kolumbia i Filipiny (5), Pakistan (4) oraz Meksyk, Rosja, Sri Lanka i Turcja (3), Afganistan, Egipt, Etiopia i Hiszpania (2). Statystyki agencji AsiaNews nie są jednak pełne, gdyż zawierają tylko osoby znane z nazwiska, których śmierć została potwierdzona przez co najmniej dwa niezależne źródła.

W rzeczywistości lista męczenników chrześcijańskich jest znacznie dłuższa.

Wśród tych, którzy zginęli za wiarę, nie brak i Polaków. Jak poinformował KAI ks. Jan Piotrowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, listę polskich męczenników w naszych czasach otwarli dwaj młodzi franciszkanie zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w północnym Peru, oo. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

W 1994 r. w Republice Środkowoafrykańskiej został zamordowany kl. Robert Gucwa, który przygotowywał się do kapłaństwa w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich.

W Kinszasie, stolicy dawnego Zairu (obecnie Demokratyczna Republiki Konga), została pobita śmiertelnie s. Czesława Lorek RSCJ.

W Kamerunie zastrzelono ks. Henryka Dejnekę, oblata, ale lista misjonarzy męczenników czy ofiar jest o wiele dłuższa.

"Trzeba pamiętać również i o chorobach wyniszczających organizmy misjonarzy, którzy po bardzo krótkiej chorobie niespodziewanie pozostawili swoje młode życie na ziemi afrykańskiej czy amerykańskiej” – dodaje ks. Piotrowski.

Dzień Modlitwy za Misjonarzy Męczenników obchodzony był po raz 16.

W tym roku towarzyszyło mu hasło „Wylana za was i za wielu”. Te słowa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy kapłani wypowiadają podczas każdej Mszy św. w czasie konsekracji.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 4
  kawa
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione