nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

KAI

dodane 23.03.2008 09:29

Grób Pański na Jasnej Górze

Tegoroczny Grób Pański na Jasnej Górze w swym wystroju nawiązuje do paulińskiego życia pustelniczego. Przypomina o przypadającym jubileuszu 700-lecia oficjalnego zatwierdzenia Zakonu przez Stolicę Apostolską. Zgodnie ze zwyczajem symboliczny grób Jezusa znajduje się w Kaplicy Matki Bożej.

Tłem dekoracji jest paulińska flaga. O korzeniach mnichów, egipskiej pustyni, gdzie przez prawie 90 lat żył św. Paweł Pierwszy Pustelnik, patriarcha Zakonu, przypomina imitacja skały i kamienie. Do postaci Ojca i Założyciela Zakonu bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia przedstawiającego wiele małych płomieni, łączących się w jeden wielki, założył na górze Pilis pierwszy klasztor, nawiązują rozmieszczone wokół grobu świece.

Duży krzyż, obok którego umieszczony jest Najświętszy Sakrament, stoi wśród zieleni i kwiatów. „W Bożym ogrodzie są różne kwiaty – wyjaśnia br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator – są męczennicy, dziewice, mistycy, pustelnicy, doktorzy Kościoła. Najwięcej jest miniaturowych róż, ponieważ kolce róży przypominają, że nasze życie składa się z cierni, ale gdzieś na końcu łodygi jest piękny kwiat. Dla nas tym kwiatem jest Pan Bóg i Matka Boża, do których zmierzamy”.

Przy krzyżu znajdują się świeczniki w kształcie krzewów róż, pomiędzy którymi stoi pulpit. Na nim umieszczona jest księga Pisma Świętego, bo jak mówi brat dekorator, częstochowskie Sanktuarium jest tym miejscem, gdzie Słowo Boże jest kierowane do wielu milionów pielgrzymów.

W dekoracji Grobu Pańskiego dominuje kolor zielony, symbolizujący nadzieję płynącą ze Zmartwychwstania. Hasłem przy grobie są w tym roku słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie więc ... ja Jestem z Wami”.

Grób Pański pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do poranka Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie procesji rezurekcyjnej zostanie rozebrany, tak by uroczysta Msza św. mogła być sprawowana przy ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej. Tak, jak od wielu lat i w tym roku Mszy św. rezurekcyjnej przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy. Eucharystię transmitować będzie Radio Maryja.

W 1308 r. kard. Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał paulinom w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdził Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Rok później zostały uznane pierwsze konstytucje zakonne.

Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil Zakonu Paulinów. Z pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty, z biegiem czasu wobec zmieniających się okoliczności nabrał on cech wspólnoty kontemplacyjno-czynnej. Specyfika paulinów zawiera się w dość szerokiej grupie cech, które stanowią o charyzmacie Zakonu. Są to: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny i działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu.

Paulini posługują na wszystkich kontynentach poza Azją. Ponad 500 zakonników prowadzi działalność apostolską w 70. placówkach na świecie. Najliczniejszą i najważniejszą jest Jasna Góra, gdzie znajduje się dom generalny Zakonu.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione