nasze media MGN 05/2024

KAI/k

dodane 26.02.2008 13:39

Stypendia dla 103 uczniów

Ponad setka uczniów ze szkół ponadgimnazjalanych diecezji tarnowskiej otrzyma stypendia od Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza. Trafią one do młodzieży zdolnej, pochodzącej z rodzin biednych i wielodzietnych. Na stypendia dla 103 uczniów Fundacja wyda ponad 93 tysiące złotych.

Na pomoc finansową mogli liczyć uczniowie, którzy mają średnią ocen 4,5 i wyższą, a dochód w ich rodzinie na jedną osobę nie przekracza 351 złotych. Stypendia w zależności od tych kryteriów wynoszą od 750 do tysiąca złotych.

Jak podkreśla sekretarz Fundacji ks. Jacek Siewiora, młodzi ludzie przeznaczają pieniądze na zakup podręczników, pomocy naukowych, oraz na kursy języków obcych. W tym roku otrzymają je głównie dziewczęta. W gronie 103 stypendystów jest tylko 22 chłopców. Najwięcej osób pochodzi z dekanatów: Ciężkowice, Limanowa, Zakliczyn i Tuchów.

Fundacja im. abp. Jerzego Ablewicza, długoletniego ordynariusza tarnowskiego, działa od 15 lat. Pieniądze na stypendia pochodzą z kilku źródeł. Na ten cel przeznaczana jest składka z uroczystości bierzmowania w parafiach diecezji tarnowskiej. Pieniądze przekazuje także ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc, a także indywidualni ofiarodawcy. Stało się już tradycją, że w fundowaniu stypendiów pomagają także uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Uroczyste wręczenie stypendiów przez bp. Wiktora Skworca odbędzie się w czwartek 28 lutego.

« 1 »