nasze media MGN 10/2020

Rzeczpospolita/g

dodane 20.02.2008 16:15

Wyleczyli z wrodzonej łamliwości kości

Szwedzcy naukowcy i lekarze w Sztokholmie dokonali pionierskiego zabiegu u nienarodzonego dziecka, którego efektem jest prawdopodobne zapobieżenie wrodzonej łamliwości kości.

Dostarczeniu do krwiobiegu płodu odpowiednio dobranych komórek macierzystych pobranych z banku tkanek.
Wrodzona łamliwość kości jest rzadko spotykaną, uwarunkowaną genetycznie chorobą. Chory cierpi na liczne, do 20-30 rocznie, złamania i pęknięcia kości. Niektóre złamania powstają nawet w czasie snu albo - jeśli chodzi o złamania żeber - nawet w wyniku ataku kaszlu. Spowodowane jest to zaburzeniami w budowie kolagenu będącego podstawowym składnikiem tkanki łącznej.

- Przy pomocy cienkiego kateteru, średnicy 0,7 milimetra,dotarliśmy do płodu przez jamę brzuszną i macicę matki.Wykorzystując ultradźwięki zlokalizowaliśmy pępowinę i do niej,czyli bezpośrednio do krwioobiegu, wprowadziliśmy półmilimetra płynu z komórkami macierzystymi. Komórki tewyszukały następnie najbardziej odpowiednie dla siebie miejscaby się w nich rozwijać i produkować kalogen - wyjaśnił prof.Westergren.

Wszystko wskazuje, że ta metoda zastosowana w InstytucieKarolinskim okazała się skuteczna. Narodzone już dziecko, którejeszcze w łonie matki poddane zostało zabiegowi, rozwija sięnormalnie, pozostając pod stałą kontrolą specjalistów.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione