nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

KAI/k

dodane 05.01.2008 10:31

Rok 2008 rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Rok 2008 jest Rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci z racji 150-lecia istnienia tego dzieła w Polsce.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony będzie Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Mali misjonarze modlą się wtedy w intencji misji i swoich rówieśników w krajach misyjnych.

PDMD powstało w 1843 we Francji. Zadaniem małych misjonarzy jest modlitwa w intencji misji na świecie oraz ich materialne wspieranie.

Stąd misyjne kolędowania w okresie Bożego Narodzenia, podczas którego dzieci zbierają datki na misje. Przebrane w regionalne stroje z całego świata chodzą od domu do domu z jasełkami i kolędami.

Dniem, w którym kończą kolędowanie a jednocześnie w całym kraju trwają zbiórki na rzecz misji, w uroczystość Trzech Króli, dzieci obchodzą swój Misyjny Dzień Dzieci.

- Ogłosił go papież Pius XII, a obchodzony jest od 1951 roku - przypomina dyrektor PDMD ks. dr Jan Piotrowski. - W tym dniu polskie dzieci modlą się za dzieci świata i choć nie zbierają tego dnia datków na misje, to w wielu parafiach w kraju jest to dzień wdzięczności za misyjne kolędowanie.

Światowy Dzień Misyjny Dzieci ustanowił 59 lat temu papież Pius XII, wybierając dla niego uroczystość Objawienia Pańskiego lub najbliższą tej dacie niedzielę.

Polskie dzieci po raz pierwszy świętowały ten dzień 8 stycznia 1984 roku.

W ramach Roku PDMD odbędzie się Krajowy Kongres Misyjny Dzieci w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 6-7 czerwca.

« 1 »