nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 10.12.2007 08:32

Pierwsze na świecie muzeum wina liturgicznego

Za niespełna rok przy klasztorze św. Sawy na Górze Storoży w Zwienigorodzie pod Moskwą powstanie pierwsze na świecie muzeum wina mszalnego.

Zgromadzi ono kolekcję win, których używano w praktyce liturgicznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego od chwili chrztu Rusi.

Zbiory będą zaopatrzone w szczegółowe dane historyczne, opisujące całą kronikę liturgicznego wykorzystania win z różnych krajów.

Muzeum i sala degustacji znajdować się będą w oddzielnym budynku, który zostanie wzniesiony specjalnie obok pomieszczeń dla mnichów w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się zajezdnia karet.

Otwarcie muzeum przewidziano na sierpień przyszłego roku. Ale pierwszy pokaz kolekcji zaplanowano już na najbliższe dni na terenie moskiewskiego monasteru w ramach obchodów 600. rocznicy śmierci jego patrona.

"Będzie to pierwsze i jedyne na świecie muzeum tego rodzaju" - powiedział jeden z miejscowych mnichów, ojciec Łazarz.

Dodał, że każde wino, które znajdzie się w zbiorach tej placówki, samo z siebie stanowi legendę w liturgicznych dziejach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Klasztor św. Sawy jest jednym z głównych ośrodków życia mniszego na Rusi. Powstał w 1398 i odgrywał ważną rolę w dziejach zarówno miejscowego Kościoła, jak i państwa rosyjskiego.

Na terenie zespołu klasztornego wzniesiono w ciągu wieków 5 świątyń. W połowie 1919 został zamknięty, a w czasie II wojny światowej silnie ucierpiał.

Niemcy zniszczyli wówczas m.in. wielki, 35-tonowy dzwon, którego dźwięk słychać było nawet w Moskwie. W 1995 obiekt zwrócono Kościołowi, a w 1998 uroczyście obchodzono 600-lecie jego istnienia.

« 1 »