nasze media MGN 07/2024

PAP/k

dodane 05.12.2007 12:26

Młodzież i jej zwyczaje żywieniowe

Dzieci i młodzież są najbardziej podatne na uwagi dotyczące ich wyglądu. Nawet niewinna z pozoru uwaga może zmienić ich sposób odżywiania się.

Studentki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziły badania dotyczące ryzyka występowania zaburzeń stanu odżywienia wśród gimnazjalistek.

Okres dorastania może wiązać się z brakiem akceptacji własnego wyglądu i sprzyjać stosowaniu ryzykownych diet odchudzających - opowiadają badaczki. - W naszym badaniu uczestniczyło ponad 140 dziewcząt, które odpowiedziały na pytania dotyczące zachowań żywieniowych, aktywności fizycznej, stosowania diet odchudzających oraz oceny własnego wyglądu.

Stwierdzono, że wraz z wiekiem, młodzież ogranicza np. spożywanie kolacji a także zmniejsza się średni czas trwania zajęć ruchowych.

Wiele dziewcząt stosuje diety odchudzające, często pod wpływem presji otoczenia.

Badaczki stwierdziły, że zachowania żywieniowe i aktywność fizyczna badanych dziewcząt nie sprzyjają utrzymaniu zdrowia.

Zakład Higieny i Epidemiologii Akademii Medycznej w Białymstoku przeprowadził badania prawie 800 osób w wieku 17-19 lat.

Uzyskane wyniki wskazują, że co dwudziesty uczeń nigdy nie zjada obiadu w dniach szkolnych. Stwierdzono, że około 30 proc. młodzieży nie spożywa codziennie posiłków, a co piąty uczeń nie je posiłków w szkole.

Według badań co trzecia dziewczyna stosuje dietę lub inne działania mające na celu obniżenie wagi ciała.

Powodem i celem stosowania diet jest najczęściej chęć osiągnięcia wyglądu zbliżonego do wizerunku lansowanego w mediach i w reklamach.

« 1 »