nasze media MGN 07/2024

PAP/k

dodane 05.12.2007 10:52

Pontonem samotnie wokół przylądka Horn

2500 km liczy trasa wyprawy Akuna Horn Expedition (wokół przylądka Horn), w którą na początku stycznia wyruszy samotnie podróżnik Arkadiusz Pawełek na łodzi pontonowej ONYX.

Dotąd nikt samotnie nie pokonał tej trasy odkrytą łodzią.

"Ponton wraz z oprzyrządowaniem i samochodem terenowym wypływają statkiem już 11 grudnia. Ja wyruszam z Warszawy samolotem 7 stycznia. Wyzwanie jest duże, bowiem Horn słynie z bardzo ciężkich warunków pogodowych. Zwłaszcza, że trasa będzie biegła ze wschodu na zachód, pod prądy i wiatry" - powiedział podróżnik.

Wypłynie z Punta Arenas w Chile i po opłynięciu przylądka zawinie do argentyńskiego Ushuaia. Po zatankowaniu paliwa wróci do Chile Cieśniną Magellana.

Ponton Onyx ma 6,7 m długości i został wyprodukowany w roku 1986. Podróżnik kupił go w Anglii za 11 tysięcy funtów. 4 tysiące funtów kosztowało oprzyrządowanie.

Łódź jest wyposażona w silnik diesla o mocy o mocy 140 KM, co pozwala osiągnąć maksymalną prędkość 50 km/h. Specjalnie dla potrzeb wyprawy wyprodukowany został autopilot, ponton ma też system pozwalający postawić go w normalnej pozycji po wywrotce.

Pawełka będzie "ubezpieczał" z lądu Wojciech Brzeziński jadący terenowym Land Roverem Defender 90.

Pokonanie całej trasy zajmie około trzech tygodni.

"Ostre przygotowania do tej wyprawy zacząłem w kwietniu. Wiem, że będzie ciężko, ale liczę na sukces. O opłynięciu Hornu myślałem od wielu lat" - dodał mieszkający w Świętochłowicach 39. letni Pawełek, który w 1998 roku na pontonie "Cena Strachu" przepłynął samotnie Atlantyk na trasie z Kadyksu w Hiszpanii do Barbados na Karaibach.

« 1 »