nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 13.10.2007 15:02

Dom papieża jest otwarty dla wszystkich

"Dom papieża jest otwarty dla wszystkich" - przypomniał Benedykt XVI podczas krótkiej ceremonii, jaka z jego udziałem odbyła się 12 października z okazji inauguracji słynnej Spiżowej Bramy po trwającej dwa lata konserwacji.

W tym czasie na miejscu legendarnych drzwi, ważących blisko pięć ton, wisiała ich gigantyczna fotografia, na co nie zwróciła uwagi większość pielgrzymów i turystów. Prace, sfinansowane m.in. przez zakon bożogrobowców, były prowadzone pod nadzorem Muzeów Watykańskich.

Papież przybył na uroczystość samochodem od strony Placu św. Piotra. Symbolicznie przekroczył próg Bramy, zamkniętej z tej okazji na moment, a w środku, u podnóża Schodów Królewskich (Scala Regia), wygłosił krótkie przemówienie.

Benedykt XVI przypomniał, że w 1663 r. genialny artysta, jakim był Gian Lorenzo Bernini, umieścił ją na progu kolumnady Placu św. Piotra i Skrzydła Konstantyna. Konserwację planowano początkowo na rok 2000, ale w związku z Wielkim Jubileuszem okazało się to niemożliwe.

"Z serca wyrażam życzenie, ażeby ci, którzy wchodzą przez Spiżową Bramę, mogli już od progu czuć się przyjęcie przez objęcia papieża. Dom papieża otwarty jest dla wszystkich" - powiedział Benedykt XVI.

« 1 »