nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/k

dodane 12.09.2007 08:59

Od mp3 można ogłuchnąć

Ponad dwie trzecie młodych ludzi, którzy regularnie używają odtwarzaczy plików mp3, naraża się na przedwczesną utratę słuchu - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjski Royal National Institute for Deaf People (RNID).

Spośród badanych 110 użytkowników odtwarzaczy z Brighton, Manchesteru i Birmingham aż 72 słuchało muzyki o natężeniu powyżej 85 decybeli (tyle emituje blisko stojący budzik).

Słuchanie tak głośnych dźwięków więcej niż przez godzinę na raz prowadzi do utraty słuchu - tymczasem ponad połowa młodych ludzi słucha muzyki z odtwarzacza ponad godzinę dziennie, a jedna czwarta - więcej niż 21 godzin tygodniowo.

Nawet czysty dźwięk powyżej pewnego poziomu działa na uszy jak młot pneumatyczny. 58 procent badanych nie było świadomych niebezpieczeństwa, a 79 nie zauważyło ostrzeżeń na opakowaniu odtwarzacza

Przedstawiciele RNID zalecają użytkownikom "empetrójek" słuchawki ze specjalnym układem filtrującym.

Eliminuje on hałas z otoczenia, dzięki czemu nie trzeba zbytnio podkręcać poziomu dźwięku. Przede wszystkim jednak nawołują oni do wyraźniejszego informowania przez producentów o ryzyku związanym z długotrwałym słuchaniem głośnej muzyki. Dobrym wyjściem byłoby zaopatrzenie wyświetlaczy lub pokręteł w możliwość odczytu poziomu dźwięku w decybelach. W każdym razie osoby, w przypadku których muzykę ze słuchawek inni słyszą z odległości metra, sporo ryzykują

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione