nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022

PAP/k

dodane 06.09.2007 11:04

Pierwszy człowiek, który zna własne DNA

Craig Venter jest pierwszym na świecie człowiekiem, którego DNA zostało całkowicie przeanalizowane - informuje pismo "Public Library of Science Biology".

Dzięki współorganizowanym przez biochemika Craiga Ventera badaniom możliwe było poznanie i opublikowanie w roku 2001 genomu człowieka - jednak nie był to genom kogoś konkretnego, jako że badania prowadzono na materiale pobranym od wielu osób.

Tym razem chodziło o ustalenie sekwencji DNA samego Ventera. Badania nad jego genomem trwały ponad 5 lat, a prowadzili je specjaliści z J. Craig Venter Institute, The Hospital for Sick Children w Toronto oraz University of California w San Diego Naukowcy wielokrotnie pobierali od Ventera próbki materiału genetycznego, a także analizowali jego drzewo genealogiczne.

Dzięki poznaniu DNA konkretnej osoby w przyszłości możliwe będzie między innymi przewidywanie ryzyka wielu chorób, zapobieganie im i przygotowywanie specjalnie dobranych leków. Porównując genom dziecka z genami rodziców da się także powiedzieć, jakie geny odziedziczyło po każdym z nich

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione