nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/k

dodane 13.08.2007 13:12

3 tys. skautów modliło się o Europę

Mszą św. celebrowaną na Jasnej Górze zakończyło się międzynarodowe spotkanie przewodniczek i skautów Europy Euromoot 2007.

Ponad 3 tys. osób z 17 krajów Starego Kontynentu modliło się o jedność Europy opartej na chrześcijańskich wartościach.

Euromoot 2007 był międzynarodowym spotkaniem skierowanym do młodych mieszkańców Europy, którzy poprzez wspólne wędrowanie i modlitwę chcieli pogłębić ducha jedności wszystkich członków Federacji Skautingu Europejskiego.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 3 tys. osób z prawie 20 krajów (miedzy innymi: z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Włoch, Bułgarii, Węgier, Litwy, Ukrainy, Portugalii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Słowacji). Uczestnicy z Polski stanowili ponad 200-osobową grupę. Obecni byli nie tylko katolicy, ale także prawosławni i katolicy obrządku wschodniego. Było to pierwsze tak duże spotkanie w formie pielgrzymki.

Do Częstochowy Harcerze wyruszyli przed tygodniem ze słowackiego sanktuarium Matki Bożej w Lewoczy. Wędrowali przez Tatry, które reprezentują historyczną granicę pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą. Katolicy i protestanci z jednej strony, ortodoksi i grekokatolicy (obrządku wschodniego) z drugiej.

W drodze skauci modlili się o pokój i jedność Europy, opartej na chrześcijańskich wartościach. - Wędrowaliśmy pod hasłem: "Wstańcie chodźmy" natchnieni inspiracją papieża, by Europa szukała jedności, aby starała się oddychać dwoma płucami tradycji Zachodu i Wschodu - powiedział Zbigniew Korba, naczelnik Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", które było organizatorem Euromoot`u.

Przygotowania do wyprawy trwały 2 lata.

Organizatorem międzynarodowego spotkania było Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" należące do Federacji Skautingu Europejskiego.

Do skautowej rodziny na świecie należy ok. 28 milionów osób. W Polsce tworzy ją ok. 160 tys. harcerzy ZHP, ZHR i Zawiszaków.

« 1 »