nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Radio Watykanskie/k

dodane 13.08.2007 11:05

Europejskie spotkanie młodzieży redemptorystowskiej

Nad tym, jak „Być młodym i chrześcijaninem we współczesnej Europie” zastanawiają się uczestnicy VIII Europejskiego Spotkania Młodzieży Redemptorystowskiej.

Do Limerick w Irlandii przybyło ok. 650 osób z prawie 20 krajów Europy, a także z Kazachstanu, USA, Kanady, Zimbabwe i RPA. W kongresie uczestniczy przełożony generalny redemptorystów o. Joseph Tobi

Do Limerick przybyła też wraz ze swoimi duszpasterzami 35-osobowa grupa młodzieży z całej Polski oraz 16-osobowa grupa z Rosji i Kazachstanu, z parafii, w których pracują polscy redemptoryści.

Wszyscy młodzi mieszkają na terenie kampusu uniwersytetu Limerick, gdzie odbywają się poszczególne spotkania.

Hasłem obecnego spotkania jest krótkie wezwanie: „Pazzo per amore” (szalony z miłości) – zaczerpnięte z dzieł św. Alfonsa Liguori, założyciela redemptorystów.

Oprócz modlitwy i dyskusji jest czas na wspólną zabawę i pracę w grupach twórczych. Każde z państw prezentuje swoje propozycje spędzenia wolnego czasu. Są wśród nich m.in. nauka tańca liturgicznego i irlandzkiego, lepienie w glinie, malowanie na szkle i na ścianie, rozgrywki sportowe.

Jest też możliwość zapoznania się z różnymi inicjatywami i akcjami, podejmowanymi w wielu krajach Europy i świata przez redemptorystów, którzy wspólnie z młodzieżą posługują na rzecz ludzi młodych i ubogich.

Jedną z takich inicjatyw podejmowaną przez redemptorystów irlandzkich jest wolontariat misyjny młodych na rzecz najbardziej potrzebujących krajów Afryki.

Tradycja spotkań młodzieży sięga roku 1987, kiedy to we włoskim miasteczku Pagani k. Neapolu po raz pierwszy spotkali się młodzi skupieni przy parafiach i wspólnotach redemptorystów. Od tego czasu co trzy lata ma miejsce podobny zjazd, zawsze w innym kraju. Ostatni odbył się w Bonn w 2004 roku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione