nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

PAP/k

dodane 06.08.2007 10:53

"Ę" i "Ą" nad Tamizą

Jeszcze nigdy tak wielu cudzoziemców nie uczyło się języka polskiego. Poprawne wymawianie "chrząszcza" wkuwa tysiące Brytyjczyków, Belgów i Niemców - pisze "Metro".

Według nieoficjalnych statystyk (zbiorczych danych na razie brak) co najmniej kilka tysięcy Brytyjczyków wkuwa polskie słówka. Przykładów jest wiele. Pracownicy firmy Money Shop w Millfield, która zajmuje się transferami pieniędzy, w ten sposób ułatwiają sobie obsługę klientów z Polski.

- Zatrudniliśmy nawet waszych rodaków, żeby pomogli Anglikom w szybszym opanowaniu najważniejszych zwrotów - mówi Liz Bruden z Money Shop.

Inna grupa zawodowa to policjanci. W wielu hrabstwach mundurowi noszą ze sobą rozmówki angielsko-polskie. A w nich zwroty: "Czy jesteś ranny?" albo "Proszę ściszyć muzykę".

Polskiego uczą się też pracodawcy.

Z szacunków wynika, że liczba chętnych do nauki polskiego wzrosła w Wielkiej Brytanii o 200 proc. do kilku - kilkunastu tysięcy osób. I to tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Specjaliści twierdzą, że liczba Brytyjczyków posługujących się językiem Reja będzie rok w rok wzrastać o 20 proc. Albo jeszcze intensywniej.

"Na Wyspach język polski będzie niebawem jednym z obowiązkowych języków obcych w szkołach podstawowych i średnich - mówi Krystyna Milewska z ambasady polskiej w Londynie. - Do tej pory Brytyjczycy uczyli się w szkołach głównie francuskiego i hiszpańskiego, czasami niemieckiego". To samo dotyczy brytyjskich uniwersytetów. Większość z nich już niebawem będzie miała polish studies, czyli wydziały polonistyczne uczące także naszej kultury.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  ŁukaszKolada
  ostatnia aktywność: Dziś 02:15
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26