nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

PAP/k

dodane 06.08.2007 10:39

Roboty z poczuciem humoru

Naukowcy opracowali program komputerowy, zdolny do pojmowania dowcipów, polegających na prostej grze słów - informuje serwis "EurekAlert".

Do tej pory naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją raczej nie próbowali "wpajać" robotom poczucia humoru.

Przede wszystkim dlatego że trudno je zaprogramować.

Teraz jednak Julia Taylor i Lawrence Mazlack z University of Cincinnati w Ohio stworzyli program komputerowy zdolny do pojmowania specyficznego typu dowcipów, polegających na prostej grze słów.

Ich zdaniem taki "dowcipny" program mógłby być wykorzystany w konstrukcji robotów, które służą ludziom jako towarzystwo lub pomoc.

Aby nauczyć program dostrzegania dowcipów, naukowcy najpierw wyposażyli go w bazę danych składającą się ze słów, jakie wybrano z dziecięcego słownika (aby nie było to zbyt skomplikowane).

Później dostarczyli mu przykładów na to, jak słowa - związane ze sobą na różne sposoby - dają odmienne znaczenia. Gdy programowi przedstawia się nowy fragment tekstu, wykorzystuje on swoją wiedzę do rozpracowania związków między słowami i ich możliwych znaczeń.

"Dowcipny" program Taylor przedstawiła na konferencji American Association for Artificial Intelligence w Vancouver w Kanadzie. Zastrzegła jednak, że nie wyłapuje on wszystkich gier słownych i żartów nie będących kalamburami.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione