nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

PAP/k

dodane 06.08.2007 10:39

Roboty z poczuciem humoru

Naukowcy opracowali program komputerowy, zdolny do pojmowania dowcipów, polegających na prostej grze słów - informuje serwis "EurekAlert".

Do tej pory naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją raczej nie próbowali "wpajać" robotom poczucia humoru.

Przede wszystkim dlatego że trudno je zaprogramować.

Teraz jednak Julia Taylor i Lawrence Mazlack z University of Cincinnati w Ohio stworzyli program komputerowy zdolny do pojmowania specyficznego typu dowcipów, polegających na prostej grze słów.

Ich zdaniem taki "dowcipny" program mógłby być wykorzystany w konstrukcji robotów, które służą ludziom jako towarzystwo lub pomoc.

Aby nauczyć program dostrzegania dowcipów, naukowcy najpierw wyposażyli go w bazę danych składającą się ze słów, jakie wybrano z dziecięcego słownika (aby nie było to zbyt skomplikowane).

Później dostarczyli mu przykładów na to, jak słowa - związane ze sobą na różne sposoby - dają odmienne znaczenia. Gdy programowi przedstawia się nowy fragment tekstu, wykorzystuje on swoją wiedzę do rozpracowania związków między słowami i ich możliwych znaczeń.

"Dowcipny" program Taylor przedstawiła na konferencji American Association for Artificial Intelligence w Vancouver w Kanadzie. Zastrzegła jednak, że nie wyłapuje on wszystkich gier słownych i żartów nie będących kalamburami.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10