nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

wp.pl/Polskapresse/g

dodane 26.07.2007 11:13

Superpociąg w Łodzi

Oczom nie mogli uwierzyć podróżni czekający wczoraj po południu na dworcu Łódź Kaliska na pociągi do Sieradza i Poznania. O godz. 14.40 bez zapowiedzi z megafonów wjechał na stację lśniący, nowiutki i nowoczesny bordowo-srebrny wagon długości 80 metrów!

Pociąg jednak nie zabrał żadnego z pasażerów i po 12 minutach odjechał. To pierwszy z jedenastu superpociągów, którymi podróżować będą łodzianie z dworca Łódź Fabryczna do stolicy. Od wczoraj przechodzi testy na trasie Łódź Kaliska - Idzikowice.

To najnowocześniejszy pociąg w Polsce. Wyprodukowano go w bydgoskiej firmie Pojazdy Szynowe PESA na zamówienie PKP. Wyposażony jest w elektroniczne tablice podające kierunek jazdy, godzinę, stację, na której pociąg się zatrzymuje oraz następną. Jest klimatyzowany, do środka mogą wjeżdżać wózki inwalidzkie. Zabiera ok. 300 pasażerów. Nie ma w nim przedziałów. Z jednej strony jest długi rząd siedzeń przy oknie, a po przeciwnej stronie dwa rzędy. Pociąg kosztował 15,5 mln złotych.

Prawdopodobnie już 22 sierpnia pierwsi pasażerowie odbędą nim podróż do Warszawy. Pozostałych 10 składów dotrze do Łodzi do lutego przyszłego roku. W 2012 roku podróż nimi do stolicy będzie trwać godzinę. Teraz ze względu na remont torowiska, trwa trzy razy dłużej.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione