nasze media MGN 07/2024

PAP/k

dodane 29.06.2007 09:36

25 lat „Daru Młodzieży”

Uroczystości związane z 25 rocznicą podniesienia polskiej bandery na „Darze Młodzieży” odbywają się w czwartek w Gdyni. Jednostka pokonała w ciągu 125 podróży ponad 411 tysięcy mil morskich, zawinęła do 384 portów na 5 kontynentach.

„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata, która nieprzerwanie, od czasu podniesienia bandery 4 lipca 1982 roku, jest flagową jednostką armatora – Akademii Morskiej w Gdyni. „Biała Fregata” zbudowana została w Stoczni Gdańskiej wówczas im. Lenina według projektu inżyniera Zygmunta Chorenia.

Praktyki morskie na pokładzie „Daru” odbywają studenci obu polskich uczelni morskich z Gdyni i Szczecina. W ramach międzynarodowej wymiany naukowej żagle na tej fregacie podnosili również studenci uczelni morskich Francji, Niemiec, Norwegii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

3 września 1987 roku „Dar Młodzieży” pod dowództwem kpt. Ż.w. Leszka Wiktorowicza wyruszył w rejs dookoła świata. Podróż ta zbiegła się z 200-leciem osadnictwa brytyjskiego w Australii. Największym tytułem do nobilitacji fregaty było przepłynięcie pod żaglami przylądka Horn.

W 1992 roku żaglowiec zajął trzecie miejsce w klasie A – największe żaglowce świata – w regatach „Columbus'92” z okazji 500- lecia odkrycia Ameryki; ma za sobą udział w zlocie żaglowców w Nowym Jorku z okazji święta 4 lipca; zwycięstwa w regatach „Cutty Sark”...

« 1 »