nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP/k

dodane 15.06.2007 10:16

Bursztynowy skarbiec na Wawelu

Bursztynowy skarbiec dekorowany scenami z życia Chrystusa można oglądać na wystawie otwartej na Wawelu.

Skarbiec ma 2 m długości. 2,75 m wysokości i 60 cm szerokości. Jest wzorowany na szafie na biżuterię królowej Marii Antoniny zachowanej w Pałacu Wersalskim.

By go wybudować artysta, Lucjan Myrta potrzebował siedmiu ton różnych odmian bursztynu, gotowe dzieło waży ok. 955 kg, z czego 823,3 kg to bursztyn.

"To dzieło mojego życia, wykonane z najrzadszych odmian bursztynu. Znaczy dla mnie tyle, że nie zamieniłbym go na wszystkie, inne moje eksponaty" - mówił Myrta.

Dekoracja skarbca jest opowieścią o życiu Chrystusa. Centralna scena to "Kazanie na górze", a postać Chrystusa jest otoczona mniejszymi kompozycjami przedstawiającymi m.in. niesienie pomocy ludziom, uzdrawianie chorych, wskrzeszenie umarłych. Po lewej stronie przedstawiono chrzest Chrystusa, a po prawej jego ukrzyżowanie. Sceny są rozdzielone rzeźbami symbolizującymi pory roku, co ma przypominać o przemijaniu życia.

Na wystawie zatytułowanej "Bursztyn - Lucjan Myrta" można zobaczyć także wykonane z bursztynu: rzeźby, zegary, lampy, świeczniki, wazony.

Są okazy naturalnego bursztynu, w tym bryły ważące od 1 do prawie 6 kg. W gablotach pokazywanych jest ok. 2 tys. naturalnych sopli bursztynów oraz kawałki bursztynów o niezwykłych barwach i zbiór bursztynów z inkluzjami, czyli zatopionymi fragmentami roślin i zwierząt.

Najmniejszy i najciekawszy eksponat na wystawie to jeden z dwóch znanych na świecie bursztynów z zatopioną jaszczurką z kleszczem o wielkości 3 cm.

« 1 »