nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

KAI/k

dodane 05.06.2007 11:19

Zamordowano duchownych chaldejskich

Czterej duchowni Kościoła chaldejskiego w Iraku zostali w niedzielę po południu zastrzeleni na ulicy w jednej z dzielnic Mosulu. Zginęli po Mszy św. odprawionej w parafii pw. Ducha Świętego.

Wkrótce po tragedii zwierzchnik Kościoła chaldejskiego, patriarcha Emanuel III Delly i wszyscy biskupi wydali odezwę, w której nazywają wczorajszą zbrodnię "potwornym aktem skierowanym przeciw Bogu i ludzkości, przeciw braciom, którzy byli wiernymi spokojnymi obywatelami, a jako ludzie Boży zawsze znosili do Boga Wszechmogącego swoje modlitwy i błagania o pokój, bezpieczeństwo i stabilizację w całym Iraku".

Biskupi wspominają także prześladowania irackich chrześcijan, nierzadko zmuszanych do emigracji czy zaparcia się własnej wiary i proszą władze kraju oraz międzynarodowe organizacje o interwencję, aby "podobne zbrodnie nie miały już więcej miejsca". Ostatnio katolickiego księdza zamordowano w tym kraju w 2003 r. W ubiegłym roku zabity został natomiast kapłan Kościoła syryjskiego.

W Mosulu fundamentaliści próbują narzucić ustawodawstwo islamskie i utworzyć tak zwany emirat islamski. Zdaniem agencji AsiaNews można tam wprost mówić o prześladowaniu chrześcijan. Wśród fundamentalistów są nie tylko ludzie prości, ale także osoby wykształcone i profesorowie uniwersytetów.

Chaldejczycy tworzą katolicki Kościół wschodni, należący do chaldejskiej lub syryjsko-wschodniej tradycji liturgicznej (wraz z Kościołem syro-malabarskim w Indiach). Liczbę jego wiernych ocenia się na około pół miliona, z których większość (ponad 75 proc.) mieszka w Iraku, gdzie tworzą największą wspólnotę chrześcijańską.



« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione