nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

KAI/k

dodane 16.05.2007 10:38

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego w Polsce

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Fra' Andrew Bertie spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Między polskimi władzami a zakonem została podpisana umowa o współpracy sanitarnej i szpitalnej.

Umowa zakłada, we współpracy z ministrem zdrowia Zakon Maltański będzie kontynuował charytatywne świadczenie pomocy polskim instytucjom szpitalnym, zarówno publicznym, jak i prywatnym.

Pomoc ta będzie miała na celu polepszenie opieki zwłaszcza dla najbardziej ubogich i potrzebujących.

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego gości w Polsce po raz pierwszy od 1931 r.

Do Polski przyjechał w sobotę, odwiedził Kraków, Częstochowę.

Obecny Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Brat Andrew Willoughby Ninian Bertie urodził się 15 maja 1929 r. w Londynie. Jest potomkiem książąt Lindsay i Abingdon, krewnym królowej Elżbiety II. Z wykształcenia jest historykiem, orientalistą i afrykanistą, zna kilkanaście języków.

Zakon Kawalerów Maltańskich, będący następcą joannitów, jest najstarszym z istniejących do dziś zakonów rycerskich, które powstały w okresie wypraw krzyżowych w XI-XII w. Jego pełna nazwa brzmi: Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwany Rodyjskim i Maltańskim. Jest on jedynym następcą Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, uznanego przez Kościół Katolicki za Zakon Szpitalniczy i Rycerski w 1113 r.

Zakon prowadzi szpitale, domy opieki specjalistycznej, ośrodki lekarsko-socjalne, zbiera i rozprowadza lekarstwa, kształci pielęgniarzy i sanitariuszy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione