nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 11.05.2007 08:52

W drodze do Fatimy

30 tys. pieszych pielgrzymów spodziewanych jest na przypadających w niedzielę uroczystościach obchodów 90 rocznicy objawień fatimskich.

Niektóre trasy pielgrzymkowe liczą nawet ponad 300 km.

W całej Portugalii pieszych pielgrzymów przyjmują 73 specjalne ośrodki. Pielgrzymami opiekuje się 1.5 tys. wolontariuszy: lekarzy, pielęgniarek, skautów. Wśród pieszych pielgrzymów wiele jest osób starszych.

Władze sanktuarium opublikowały na swoich stronach internetowych specjalne przesłanie do pielgrzymów. Przypominają, że w pielgrzymce chodzi o pojednanie z Bogiem i innymi, a nie jest ona atrakcją turystyczną.

"Nie ma sensu iść na pielgrzymkę i zachowywać się tak, jakby się było na plaży" - napisano w przesłaniu.

W okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku Matka Boska ukazywała się co miesiąc trojgu pastuszków w Cova da Iria - grocie koło Fatimy: rodzeństwu Franciszkowi (1908-19) i Hiacyncie Marto (1910-20) oraz ich kuzynce Marii Łucji dos Santos (1907-2005), przekazując im orędzie dla świata.

Orędzie zawierało wezwanie do porzucenia grzechów, zapowiedź nawrócenia się Rosji, oraz przepowiednię ciężkich czasów dla całej ludzkości, jeśli nie zejdzie ona z drogi grzechu.

Fatima była wówczas zupełnie nieznaną wsią. Dziś wraz z Lourdes we Francji i Guadalupe w Meksyku należy do największych sanktuariów maryjnych na świecie.

Na ubiegłorocznych obchodach rocznicy objawień w Fatimie było kilkaset tysięcy wiernych. Fatima jest położona 130 km na północ od Lizbony.

« 1 »