nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/g

dodane 06.05.2007 22:13

Pomnik Jana Pawła II w Melbourne

Okazały pomnik Sługi Bożego Jana Pawła II został wzniesiony w Melbourne. Odsłonił go i pobłogosławił 6 maja bp Henryk Tomasik.
Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży przebywa on obecnie w Australii na czele delegacji Kościoła polskiego, przygotowującej udział młodych Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w lipcu przyszłego roku w Sydney.

W dzisiejszą niedzielę Polonia australijska obchodziła swoje narodowe święto: rocznicę Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Podniosłe Msze św. z udziałem pocztów sztandarowych i hufców harcerskich oraz modlitwy za Ojczyznę poprzedzały akademie organizowane przez dzieci i młodzież z polskich szkół sobotnich. Taki też charakter miała uroczystość w Sanktuarium Maryjnym w Essendon na terenie metropolii Melbourne i to podczas niej bp Tomasik, który przewodniczył uroczystej Eucharystii, poświęcił wspomniany pomnik papieża-Polaka.

Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, podczas 40. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w lutym 1973 r. w Melbourne poświęcił Polakom w Essendon kościół Matki Bożej Królowej Polski. Na cokole pomnika umieszczono prośbę, jaką skierował do Polonii podczas swej pielgrzymki do Australii. Apelował wówczas, by pamiętała ona o podwójnej odpowiedzialności: za to, z czegośmy wyrośli, w czym tkwią nasze korzenie i nasza tożsamość oraz za to, w co wrastamy i co, wspólnie z innymi narodami tworzymy na antypodach.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione