nasze media MGN 10/2020

PAP/k

dodane 12.04.2007 12:13

Sezon na bociana

Przylot bocianów do wsi Kłopot (Lubuskie) otwiera sezon turystyczny w tamtejszym, jedynym w Polsce Muzeum Bociana Białego. "Co roku w tej niewielkiej miejscowości gnieździ się ok. 20 bocianich par, obecnie połowa gniazd jest już zajęta" – informuje Grzegorz Jędro z muzeum.

Muzeum Bociana Białego powstało w 2003 r. Wieś Kłopot w gminie Cybinka znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Odry. Obecnie znajduje się tam ponad 30 bocianich gniazd.

W muzeum można zobaczyć wystawę poświęconą bocianowi i wyruszyć na wycieczkę po okolicy ścieżką edukacyjną. Znajduje się w nim również salka edukacyjna dla dzieci i młodzieży, a także baza noclegowa z polem namiotowym dla turystów. Pierwsze wycieczki w tym roku wyruszą na szlaki w czwartek.

„Od czterech lat prowadzimy stałą obserwację naszych bocianów. Co ciekawe, co roku dzień ich przylotu jest ten sam – 24 marca. Nie inaczej było i tej wiosny, kiedy 24 marca przyleciało do nas pięć pierwszych bocianów” – mówi Grzegorz Jędro. Dodaje, że z każdym dniem ptaków przybywa, a w niektórych gniazdach są już jaja.(...)

Z badań ornitologów wynika, że bardziej przywiązane do miejsca urodzenia są samce bociana białego. Po 3-4 latach, kiedy po raz pierwszy wracają do Polski gnieżdżą się najczęściej w pobliżu swoich rodziców. Samice są bardziej samodzielne. Z reguły jednak ptaki te zasiedlają tereny w promieniu około 100 km od miejsca, w którym przyszły na świat

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione