nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/k

dodane 12.03.2007 10:31

Festiwal szkolnych chórów

Chór Szkolny "Canzonetta" ze Strumienia (woj. śląskie) otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży. 27. edycja tej imprezy zakończyła się w Bydgoszczy.

"Chór Szkolny Canzonetta ze Strumienia, pod dyrekcją Tamary Nowok i Agnieszki Gawron-Gaszczyk, otrzymał też Złoty Kamerton oraz puchary ministrów edukacji oraz kultury i dziedzictwa narodowego" - poinformował członek jury prof. Janusz Stanecki.

Złote Kamertony wśród zespołów dziecięcech (do lat 16) otrzymały również chóry: "Impresja" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach, "Szczygiełki" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej.

Z chórów młodzieżowych (do lat 21) wyróżniono w ten sposób chóry: "Cantilena" z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, "Cantylena" z Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach, chór I Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, chór "Bel Canto" z Zespołu Szkół im. Hugo Kołłątaja w Jordanowie (woj. małopolskie), "Collegium Iuvenum" z Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie, "Marzenie" z Ośrodka Kultury w Wieliszewie (woj. mazowieckie), Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku i Zespół Wokalny "Alaudae" z Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie (filia w Karwinie).

Nagrodę lub wyróżnienie jury przyznało wszystkim 21 zespołom biorącym udział w konkursie. Jak powiedział prof. Stanecki, systematycznie rośnie liczba chórów szkół podstawowych i gimnazjów oraz umiejętności wykonawców.

Każdy z zespołów, aby dotrzeć do finału, musiał zwyciężyć w eliminacjach wojewódzkich i makroregionalnych. Dwudniowy finał zakończył się w niedzielę koncertem galowym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wcześniej wszystkie chóry prezentowały swe umiejętności i repertuar podczas występów w bydgoskich kościołach.

"Konkurs promuje zarówno dawny, jak i współczesny repertuar chóralny, w szczególności polską literaturę muzyczną. Regulamin zawiera wymóg wykonania utworów obowiązkowych, z których powstał zbiór repertuaru dla chóralistyki, stanowiący niezwykle znaczący dorobek tej imprezy" - podkreślił prof. Stanecki.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione