nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/k

dodane 23.02.2007 16:04

O. Żelazek człowiekiem roku 2006

Ojciec Marian Żelazek, polski misjonarz werbista został uznany przez Senat Człowiekiem Roku 2006. O. Żelazek, zwany ojcem trędowatych, ponad 50 lat pracował na misjach w Indiach, dwukrotnie był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w ubiegłym roku.

O. Żelazka uhonorowano za m. in. za "chrześcijański dialog z hinduizmem", "otwartość, czynienie dobra i pokoju", za bezinteresowne służenie najsłabszym, za nawiązywanie "głębokich i przyjacielskich relacji z elitami wyznającymi hinduizm".

Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku. W roku 1950 wyjechał na misje do nowej werbistowskiej stacji misyjnej Sambalpurm w północnej części indyjskiego stanu Orisa. Przez pierwsze 25 lat pracował wśród Adibasów (tzw. hinduskich aborygenów).(...)

Od 1975 roku pracował w Puri nad Zatoką Bengalską w południowej części stanu Orisa. Zbudował tam kościół Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia i założył kilkusetosobową kolonię trędowatych. Jej mieszkańcy mają zapewnione leczenie, mieszkanie, żywność i pracę. Założył także szkołę podstawową dla dzieci z rodzin trędowatych.

W 1997 otrzymał najwyższe odznaczenie polskie za wkład w budowanie mostów między narodami Polski i Indii.

O. Marian Żelazek zmarł 30 kwietnia 2006 r. w drodze do domu z wioski trędowatych w Puri. Miał 88 lat.


Zobacz też:
Najważniejsze w pracy misjonarza:.
Misja specjalna:.

« 1 »