nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP

dodane 20.02.2007 11:07

Podwójny jubileusz profesora

Prof. Władysław Bartoszewski, wybitny historyk, pisarz, publicysta świętuje podwójny jubileusz: 85. urodzin i 65-lecia działalności publicznej.

Jest historykiem, pisarzem i publicystą, wieloletnim wykładowcą uniwersytetów polskich i niemieckich, badaczem dziejów Armii Krajowej, prasy konspiracyjnej, eksterminacji Polaków i Żydów.

Był oficerem AK, więźniem Auschwitz, uczestnikiem powstania warszawskiego, współtwórcą Rady Pomocy Żydom "Żegota". W czasach PRL był więziony.

Władysław Bartoszewski był współpracownikiem Radia Wolna Europa. W 1980 r. współtworzył Komitet Obrony Prześladowanych za Przekonania przy NSZZ "Solidarność". W czasie stanu wojennego został internowany. W III RP dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. W 1995 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2001 r. Wielki Krzyż Orderu Zasługi RFN za pracę na rzecz pojednania między Niemcami, Polakami i Żydami.

Jest jednym z pierwszych Polaków, któremu jerozolimski instytut Yad Vashem przyznał tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

« 1 »