nasze media MGN 05/2024

IAR/k

dodane 12.02.2007 10:34

Chińczycy się starzeją

Chińscy naukowcy prognozują że w połowie XXI wieku średnia długość życia obywateli wzrośnie do 85 lat. Chińskie media opublikowały dziś raport dotyczące perspektyw rozwoju społeczeństwa na najbliższe pół wieku.

Według 184 profesorów i specjalistów Chińskiej Akademii Nauk, mieszkańcy Państwa Środka w najbliższych dziesięcioleciach będą też znacznie mniej wydawać na jedzenie, a średni okres nauki wydłuży się dwukrotnie, w porównaniu ze stanem obecnym - do 14 lat.

Naukowcy ostrzegają jednak, że gwałtowny rozwój chińskiego społeczeństwa niesie ze sobą również wiele czynników negatywnych.

Pośród nich wymieniono pogłębianie się przepaści dzielącej biednych od bogatych, a także znaczne zanieczyszczenie środowiska.

Blisko 200 mln Chińczyków żyje na granicy ubóstwa. Jednym z głównych problemów Chin ma być zbyt szybkie starzenie się społeczeństwa. W Chinach mieszka ponad 140 mln osób po sześćdziesiątce.

Obecnie najstarszym narodem świata są Japończycy, którzy średnio dożywają 82 lat. Średnia długość życia w Chinach jest o 10 lat krótsza.

« 1 »