nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 08.02.2007 11:59

Sen przeciw otyłości

Dzieci, które śpią dłużej łatwiej tracą na wadze i są mniej narażone na rozwój nadwagi i otyłości w stosunku do dzieci nie wysypiających się - donosi lutowy numer pisma "Child Development".

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Northwestern University. W ciągu pięcioletnich badań przeprowadzili oni obserwacje 2281 dzieci w wieku 3-12 lat. Skupili się na całkowitej liczbie przesypianych godzin oraz porze kładzenia się spać i wstawania.

Okazało się, że dzieci śpiącej dłużej miały niższy wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała) w porównaniu do maluchów niedosypiających. Także u znacznie mniejszej liczby z nich w ciągu pięciu lat doszło do rozwoju nadwagi.

Naukowcy obliczyli, że kilka dodatkowych godzin snu może aż o 30-35 proc. zmniejszyć ryzyko otyłości u najmłodszych.

"Badania pokazują, że wiele amerykańskich dzieci nie zażywa wystarczającej ilości snu - mówi autor badań, dr Emily Snell z Northwestern University. - Rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do wcześniejszego kładzenia się spać, a także pozwalać im spać dłużej w dni wolne od zajęć, np. w weekendy. Natomiast szkoły powinny rozważyć rezygnację z wczesnych lekcji dla najmłodszych dzieci. Może się to okazać skuteczną i tanią strategią zapobiegania epidemii otyłości u maluchów".

« 1 »