nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 13.11.2006 09:19

Filipiny: Dzień Młodzieży

„Świat potrzebuje nowego pokolenia apostołów” – przypomniał Benedykt XVI młodym Filipińczykom.(...) Papież wezwał młodzież by ukazywała „światło Chrystusa, które jest lampą dla naszego postępowania”, a jako „busolę na drogach życia wybrała Biblię”. W spotkaniu uczestniczy 7 tys. osób z całych Filipin.

Filipiński Dzień Młodzieży organizowany jest już po raz dziesiąty. Tegoroczne odbywało się na wyspie Mindanao. Zamieszkuje ją największa w tym kraju liczba muzułmanów. 5-dniowe spotkanie od 8 do 12 listopada przebiegało pod hasłem „Twoje słowo Panie jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce".

„To hasło stanowiło nie tylko zachętę do modlitwy, ale było zarazem przesłaniem nadziei i pokoju dla mieszkańców Mindanao gdzie wielokrotnie dochodzi do konfliktów na tle religijnym” – podkreśla uczestniczący w spotkaniu ks. Andrzej Sudoł SCJ.

Filipiński Dzień Młodzieży został zainaugurowany 8 listopada uroczystą Mszą św. odprawioną w 19 różnych kościołach miasta Davao. Uczestników spotkania odwiedził nuncjusz apostolski abp Fernando Filoni.

„Do południa odbywały się spotkania i katechezy, głoszone były świadectwa ludzi z różnych części Filipin, różnych kultur, którzy, na co dzień mówią różnymi językami. Łączyła ich wiara w Chrystusa i pragnienie pokoju” – podkreśla misjonarz.

Ks. Sudoł wskazuje, że w czasie spotkania nie zabrakło i chwil relaksu „Wieczorami była wspaniała zabawa. Poszczególne grupy poprzez taniec i śpiew prezentowały kulturę poszczególnych regionów Filipin”.

11 listopada wieczorem w kościele Dzieciątka Jezus sprawowana była uroczysta Eucharystia, która stanowiła kulminację oficjalnej części spotkania. „Niedziela jest prywatnym dniem spotkania. Młodzi spotykają się w rodzinach, zwiedzają miasto. Davao stało się miastem młodych. Widać ich wszędzie. Barwnie ubrani w tradycyjne stroje, obecni są na wszystkich ulicach miasta” – opowiada ks. Sudoł.

Spotkanie młodych zakończyło się wieczorem 12 listopada.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione