nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/k

dodane 06.11.2006 12:11

Archeolodzy na dnie Zatoki Meksykańskiej

Śladów pierwszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego a także pozostałości neolitycznych osad zamierzają szukać na dnie Zatoki Meksykańskiej amerykańscy archeolodzy podwodni. W trakcie planowanej wyprawy badacze przeczeszą duży odcinek teksańskich wód przybrzeżnych. (...)

Celem ekspedycji są tereny, które obecnie są dnem morskim ale w okresie neolitu leżały powyżej powierzchni wody.

Okręt badawczy wyruszy w marcu przyszłego roku z portu Galveston. Naukowcy zamierzają przeczesać pas wód przybrzeżnych o długości ok. 160 km zwany Flower Garden Banks, który stanowi rezerwat morski.

Wyprawa organizowana jest przez ekipę, która wsławiła się między innymi odnalezieniem wraka "Titanica" w 1985 r. na Oceanie Atlantyckim.

Archeolodzy przyznają, że trudno przewidzieć konkretne znaleziska. Mają jednak nadzieję na odnalezienie pozostałości co najmniej sprzed 5 tys. lat.

Z badań geologicznych wiadomo, że wzdłuż brzegu, pod powierzchnią wody, kryje się szereg jaskiń, które mogły stanowić miejsce schronienia dla wczesnych mieszkańców terenów współczesnego Teksasu.

"Spodziewamy się odnaleźć ślady najwcześniejszych mieszkańców Ameryki Północnej. Nasze badania będą próbą rekonstrukcji krajobrazu sprzed 15 - 20 tys. lat" - powiedział dr Kevin McBridge, profesor Uniwersytetu Connecticut, który weźmie udział w wyprawie.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione