nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

Gazeta Krakowska/a/k

dodane 27.09.2006 09:42

Malujący biskup

Wyjatkowa była ubiegłotygodniowa wizyta hierarchy diecezji krakowskiej w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki.

Oprócz prezentacji swojej nowej książki "Modlitwa zniechęconego" i wspomnień z okazji 10. rocznicy niedzielnego nauczania Podhalan za pośrednictwem radia, biskup pokazał... swoje obrazy - poinformowała Gazeta Krakowska.

Biskup Jan Szkodoń jest jedynym spośród biskupich hierarchów kościoła, który nie tylko ewangelizuje poprzez kazania i wizytacje w parafiach, ale także maluje obrazy.

- Jest to dla mnie kolejna forma ewangelizacji, a zarazem odpoczynek, odejście od codzienności - zaznaczył na wernisażu biskup Szkodoń. - Nie jestem artystą malarzem. Te obrazy to zwykłe malunki wykonane na domowym taborecie - dodał skromnie.

Jednak pejzaże przyrody, w tym martwej natury, wiejskiego życia, a także obrazy prezentujące Kraków i jego wspaniałe zabytki spodobały się nie tylko zwykłym miłośnikom sztuki.

- Biskup Szkodoń to człowiek, który ma pasję. Maluje, bo kocha to.(...) - podkreślał profesor Michał Rożek, historyk sztuki i kultury. - Poza tym ten, kto kocha i tworzy sztukę nie może być zniechęcony - dodał prof. Rożek w nawiązaniu do nowej książki Jana Szkodonia "Modlitwa zniechęconego", która była również prezentowana na ubiegłotygodniowym wernisażu.(...)

Zakopiańskie spotkanie w Miejskiej Galerii Sztuki poświęcone było również 10. rocznicy ewangelizacji mieszkańców Podhala za pośrednictwem radia Alex.

- Jezus wyszedł na górę, żeby go lepiej było słychać. Dla Jana Szkodonia to radio było taką górą - mówił ks. Jan Przybocki, który od początku rozmawiał z biskupem na antenie. - Miejmy tylko nadzieję, że w Polsce będzie więcej takich multimedialnych biskupów, którzy piszą książki, malują i występują w mediach.

Wystawę prac biskupa Jana Szkodonia można podziwiać codziennie do 8 października w Miejskiej Galerii Sztuki na ul. Krupówki 41.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione