nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

IAR/a.

dodane 20.09.2006 10:30

Cud w Neapolu

W Neapolu powtórzył się cud wzburzenia zakrzepłej krwi świętego Januarego. Świadkami przemiany w katedrze pod wezwaniem świętego było kilka tysięcy osób.

Cudowne przemienienie dokonuje się zawsze podczas mszy, na oczach wiernych. Tradycyjnie informuje o nim książę z Bractwa świętego Januaregi, podnosząc białą chusteczkę.

Dziś uroczystej mszy przewodniczył po raz pierwszy nowy arcybiskup Neapolu kardynał Crescenzio Sepe. Nawiązując do istoty cudu, wezwał w homilii, by nie zapominać o przelanej krwi wszystkich cierpiących, opuszczonych przez historię oraz tych, którzy oddali życie za swoją wiarę i idee.

Święty January, patron katedry i Neapolu, poniósł męczeńską śmierć w pobliskim miasteczku Pozzuola za czasów prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana w IV wieku. Tradycja mówi, że gdy przeniesiono ciało świętego, jego zakrzepła krew, zebrana w dwóch ampułkach, w dłoniach biskupa na nowo przybrała płynną postać.

Do pierwszego tego rodzaju cudu doszło w 1389 roku, gdy po raz pierwszy publicznie pokazano ampułki. Od tamtego czasu cud powtarza się zwykle trzy razy w roku: w pierwszą sobotę maja podczas procesji z kościoła świętej Klary do katedry, 19 września - w święto patrona miasta i 16 grudnia.

Mieszkańcy Neapolu uważają, że jeśli krew świętego Januarego nie zacznie wrzeć, na miasto spadnie nieszczęście.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione