nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

KAI

dodane 28.08.2006 09:33

Zmarł o. Marie-Dominique Philippe

W wieku 94 lat zmarł w sobotę o. Marie-Dominique Philippe, francuski filozof i teolog, założyciel Wspólnoty św. Jana i Wolnego Uniwersytetu Nauk o Człowieku w Paryżu. Napisał wiele książek z zakresu filozofii, teologii mistycznej i życia duchowego, tłumaczonych także na język polski.

O. Philippe zmarł o czwartej rano w Saint-Jodard koło Lyonu, gdzie przybywał po przebytym 20 lipca udarze mózgu. W jego wyniku stracił mowę.

- Był dla wielu mistrzem duchowym. Kładł bardzo duży nacisk na to, że człowiek jest w stanie swoim umysłem dojść do istnienia Pana Boga - powiedziała KAI Agnieszka Kuryś, która od 11 lat jest oblatką Wspólnoty św. Jana.

Marie-Dominique Philippe urodził się w 1912 r. w Cysoing na północy Francji. W 1930 r. wstąpił do zakonu dominikanów, a w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1945-1982 był profesorem filozofii na Uniwersytecie Katolickim we Fryburgu w Szwajcarii.

Wokół o. Philippe skupiła się grupa studentów pragnących jedności między nauczanymi prawdami i osobistym życiem nauczającego. 8 grudnia 1975 r. w cysterskim opactwie Lérins we Francji, w trakcie głoszonych przez niego rekolekcji, zawiązała się wspólnota braci. Reguła wspólnoty, której patronowała francuska mistyczka Marta Robin, została oparta na Ewangelii św. Jana.

O. Philippe był cenionym rekolekcjonistą dla księży i osób konsekrowanych. W domu Marty Robin przez 17 lat prowadził także rekolekcje dla członków powołanych przez nią Ognisk Miłości. W 1981 r. Wspólnota św. Jana osiadła w Burgundii. Po roku powstało zgromadzenie sióstr kontemplacyjnych, dwa lata później zgromadzenie sióstr apostolskich. Dziś ponad 500 braci oraz 250 sióstr kontemplacyjnych i 150 apostolskich żyje w kilkudziesięciu domach zakonnych na całym świecie.
(...)

Wspólnota nie ma ukierunkowanego charyzmatu apostolskiego - pragnie służyć Kościołowi modlitwą i poszukiwaniem prawdy, a dzieła apostolskie podejmuje w zależności od lokalnych potrzeb. Np. we Francji bracia i siostry pracują wśród narkomanów, w Wilnie zajmują się formacją w diecezjalnym seminarium duchownym, a w Bukareszcie organizują opiekę nad tzw. dziećmi ulicy.

Wokół zgromadzeń skupiają się też świeccy sympatycy duchowości św. Jana: oblaci, którzy przyrzekają żyć zgodnie z radami ewangelicznymi: ubóstwem, czystością i posłuszeństwem na tyle, na ile stan i obowiązki im pozwolą - inaczej wygląda życie małżonków, ludzi wolnych, czy osób w podeszłym wieku.

30 czerwca br. w Ars o. Philippe obchodził 70. rocznicę swoich święceń kapłańskich.

« 1 »