nasze media MGN 05/2024

pap/as

|

PAP

dodane 04.04.2024 09:29

Kosy na armaty

230 lat temu pod Racławicami stoczono zwycięski bój w czasie Powstania Kościuszkowskiego. Dziś wstęp na wrocławską panoramę, pokazującą tę bitwę, jest za darmo.

Z okazji 230. rocznicy bitwy pod Racławicami wstępy do Muzeum „Panoram Racławicka” we Wrocławiu w czwartek jest bezpłatny. Monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka można zwiedzać od godz. 8.30 do 19.

Bezpłatne bilety będą rozdawane przed Muzeum „Panorama Racławicka”. Na platformę widokową w budynku rotundy, w którym znajduje się wielkoformatowe dzieło, jednorazowo będą wpuszczane grupy do 85 osób, a przewidywany czas zwiedzania to 15 minut.

Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny, który został namalowany przez kilku artystów na przełomie XIX i XX w. Jego głównymi autorami są Jan Styka i Wojciech Kossak. Obraz przedstawia epizod z insurekcji kościuszkowskiej - zwycięstwo wojsk polskich nad rosyjskimi w bitwie pod Racławicami (1794). Dzieło powstało w latach 1893-94 na zamówienie miasta Lwowa.

Ma 114 metrów długości i 15 wysokości. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane we Lwowie w 1894 r. z okazji odbywającej się tam Powszechnej Wystawy Krajowej. Była to jednocześnie setna rocznica bitwy pod Racławicami.

We Wrocławiu od 1985 r. dzieło jest eksponowane w specjalnie do tego przystosowanym budynku rotundy. Ekspozycję obrazu uzupełnia sztafaż, ustawiony przed malowidłem i oświetlony tak, aby widz oglądający całość nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a zaczyna sam obraz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..