nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

pap/as

|

PAP

dodane 02.02.2024 09:20

Piękne bagno

Zajmują zaledwie 4 proc. powierzchni Polski. Światowy Dzień Mokradeł obchodzimy pod hasłem: "Mokradła i dobrostan człowieka"

Hasło obchodów w 2024 r. to: "Mokradła i dobrostan człowieka" - przypominają ministerstwo infrastruktury i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także parki narodowe, wśród nich Biebrzański.

Główny cel Światowego Dnia Mokradeł to zwracanie uwagi na znaczenie obszarów podmokłych na świecie oraz edukacja w tym zakresie. Dzień ten jest obchodzony 2 lutego, w rocznicę podpisania w 1971 r. w Ramsar w Iranie międzynarodowej konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych. Podpisało ją ponad 170 państw, w tym Polska. Z danych GDOŚ wynika, że w Polsce jest 19 obszarów objętych konwencją Ramsarską.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podkreśla przy okazji Światowego Dnia Mokradeł, że od XVIII w. zniknęło ok. 80 proc. wszystkich terenów podmokłych. "Trend ten przyspiesza, ponieważ w stosunku do stanu obserwowanego w 1970 r., znów utracono co najmniej 35 proc. terenów podmokłych. W wyniku zanikania terenów podmokłych 1/3 gatunków słodkowodnych i 25 proc. wszystkich gatunków mokradłowych grozi wyginięcie" - zaznacza GDOŚ. Zwraca uwagę na wpływ rolnictwa na degradację terenów podmokłych, zanieczyszczanie wody - także plastikiem - czy przejmowanie na cele budowlane terenów podmokłych.

"Mądre użytkowanie mokradeł jest niezbędne dla ich zrównoważonego rozwoju. Zdrowe mokradła oferują usługi, które przyczyniają się do dobrostanu człowieka: czystą wodę, bezpieczeństwo żywnościowe i różnorodność żywieniową, czyste powietrze, produkty lecznicze, stabilność klimatyczną, ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi" - zaznacza GDOŚ.

"Każdy hektar mokradeł śródlądowych, absorbując 14 milionów litrów wody, pomaga redukować powodzie i łagodzić susze. Mokradła zapewniają także możliwość rekreacji, uprawiania sportów wodnych, sprzyjając relaksowi i lepszemu radzeniu sobie ze stresem. Kontakt z naturą pomaga uzyskać równowagę emocjonalną, przyczyniając się do poprawy zdrowia psychicznego każdego człowieka"- podało ministerstwo infrastruktury.

Jedne z najcenniejszych obszarów mokradłowych w Europie chroni największy polski park narodowy - Biebrzański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..