nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/as

|

PAP

dodane 24.07.2023 09:11

Pierwszy taki triumf

Polscy siatkarze wygrali z Amerykanami 3:1 w finale Ligi Narodów. To historyczny sukces.

„Medal jest piękny, a przede wszystkim złoty. Bardzo dużo znaczy również dla nas triumf przed własną publicznością” – powiedział po zwycięstwie 3:1 ze Stanami Zjednoczonymi w finale Ligi Narodów w Gdańsku siatkarz reprezentacji Polski Aleksander Śliwka.

Podopieczni trenera Nikoli Grbica mieli zapewniony udział w gdańskim turnieju jako gospodarz. Mimo tego bardzo dobrze spisali się w fazie interkontynentalnej, kończąc ją na trzecim miejscu z dorobkiem dziesięciu zwycięstw i dwóch porażek. W ćwierćfinale zmierzyli się z Brazylią, którą po zaciętym starciu pokonali 3:0.

Amerykanie natomiast również ponieśli w fazie interkontynentalnej dwie porażki, jednak mieli najlepszy dorobek punktowi i zakończyli ją na pierwszym miejscu. W ćwierćfinale stoczyli zacięty bój z Francją, którą pokonali dopiero w tie-breaku, a w półfinale zdeklasowali Włochów, pokonując ich 3:0.

Obie ekipy stanęły w niedzielę przed szansą na wywalczenie pierwszego złota Ligi Narodów. Biało-czerwonym nie udało się to w 2021 roku, kiedy w finale ulegli Brazylii 1:3. Poza wywalczonym wtedy srebrem, mają w swoim dorobku także dwa brązowe krążki. Siatkarze z USA natomiast dwukrotnie przegrywali w finale, w 2019 roku z Rosją i w 2022 roku z Francją. W 2018 roku zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu.

Polacy i Amerykanie ostatni raz mierzyli się w finale dużej imprezy międzynarodowej w 2012 roku w... Lidze Światowej, rozgrywanej w latach 1990-2017, w miejsce której powstała Liga Narodów. W decydującym o złocie meczu w 2012 roku biało-czerwoni wygrali 3:0.

 

MVP finału został Kaczmarek, który zdobył w tym meczu 23 punkty.

 

Wcześniej brązowy medal wywalczyli Japończycy, którzy pokonali Włochów 3:2.

Nagrodę MVP całego turnieju otrzymał libero Paweł Zatorski.

Drużyna Marzeń Ligi Narodów 2023:

Przyjmujący: Aleksander Śliwka (Polska), Yuki Ishikawa (Japonia)

Środkowi: Jakub Kochanowski (Polska), David Smith (USA)

Rozgrywający: Micah Christenson (USA)

Libero: Paweł Zatorski (Polska)

Atakujący: Łukasz Kaczmarek (Polska)

 

Nagroda Fair play otrzymała reprezentacja USA, której zawodnicy najczęściej przyznawali się do błędów, gdy rywale prosili o wideoweryfikację.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..