nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/aś

|

PAP

dodane 03.07.2023 09:11

Beatbox orangutanów

Orangutany, kiedy się komunikują, potrafią wydawać dwa dźwięki jednocześnie - piszą naukowcy na łamach periodyku "PNAS Nexus". Taką umiejętność wśród ludzi mają beatbokserzy naśladujący swoim głosem instrumenty perkusyjne

Umiejętność wydawania dwóch dźwięków jednocześnie posiadają niektóre ptaki, jak również beatbokserzy - muzycy, którzy za pomocą narządów mowy naśladują dźwięki np. instrumentów perkusyjnych.

Okazuje się, że również orangutany potrafią wydawać jednocześnie dwa dźwięki - piszą naukowcy.

Naukowcy obserwowali dwie populacje orangutanów na Borneo i Sumatrze. Zarejestrowano 3800 godzin nagrań.

"Ludzie używają warg, języka i żuchwy do wymawiania bezdźwięcznych spółgłosek, aktywując przy tym fałdy (struny) głosowe w krtani za pomocą wydychanego powietrza, w celu artykulacji samogłosek - opisuje Adriano Lameira z Uniwersytetu w Warwick w Anglii. - Orangutany również potrafią wydawać oba rodzaje dźwięków naraz".

Na przykład samce orangutanów na Borneo w sytuacjach walki wydają odgłosy "chrupania" w połączeniu z "pomrukami".

"Fakt, że zaobserwowano dwie oddzielne populacje orangutanów, posiadające tę samą umiejętność, jest dowodem, że mamy do czynienia ze zjawiskiem biologicznym" - wyjaśnia badacz.

Jak dodaje Madeleine Hardus, ludzie rzadko wydają dźwięki dźwięczne i bezdźwięczne jednocześnie. Wyjątkiem może być beatboxing. Sam fakt, że ludzie pod względem anatomii są zdolni do beatboksu, rodzi pytania, skąd w nas ta zdolność się wzięła. "Teraz wiemy, że odpowiedź może leżeć w ewolucji naszych przodków" - podsumowuje.

« 1 »