nasze media Mały Gość 04/2024

KAI

dodane 21.10.2020 08:50

Pandemii odsuń cień

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu powstała modlitwa o odsunięcie pandemii.

Pandemii odsuń cień - to modlitwa do św. Józefa skomponowana w czasie epidemii koronawirusa. Utwór został nagrany przez Chór Bazyliki Kaliskiej. Płyta trafiła do rąk papieża Franciszka.

Posłuchaj też modlitwy "Ojcze nasz" w języku Chrystusa

W czasie, kiedy świat nawiedziła epidemia koronawirusa Marek Łakomy, dyrygent Chóru Bazyliki Kaliskiej, na prośbę Towarzystwa Śpiewaczego "Echo" w Kaliszu, zamówił u poznańskiej literatki Marty Ploty napisanie tekstu modlitwy do świętego Józefa Kaliskiego. Muzykę skomponował zaprzyjaźniony poznański kompozytor Bernard Stieler. Tak powstało dzieło "Pandemii odsuń cień".

Utwór został nagrany przez Chór Bazyliki Kaliskiej wspólnie z zespołem Wielebny Blues Band. Do dzieła nakręcono również film i tak powstał teledysk. Chórzyści wykonują modlitwę w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W teledysku znalazły się też sceny ukazujące pomoc medyków i służb osobom zakażonym koronawirsuem czy też modlitwę przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego. Pomysłodawczynią teledysku była Agnieszka Szczepaniak.

Radość z nagrania utworu wyraził ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Duchowny podkreśla, że w tym trudnym czasie bardzo potrzebna jest modlitwa. Dodaje, że św. Józef jest potężnym patronem, także na współczesne czasy i zachęca wszystkich, aby zwracali się do Boga w tych trudnych chwilach za wstawiennictwem tego Świętego.

Płytę z utworem "Pandemii odsuń cień" papieżowi Franciszkowi podczas audiencji przekazał prezydent Polski Andrzej Duda.

Utwór po raz pierwszy zabrzmiał podczas rozpoczęcia XXVII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych "Carmen Sacrum Festival" w Kaliszu. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się w czerwcu, jednak z powodu pandemii zostało przesunięte na jesień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..