nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

MGN 07-08/2020

dodane 10.06.2020 10:45

#zostań w Polsce

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Zaledwie kilka miesięcy temu te same słowa wpisałam w tym miejscu. Pamiętacie? Nie trzeba odpowiadać ;). W każdym razie takie słowa już w tym miejscu były. Okoliczności wtedy były całkiem inne.

Zbliżało się nasze Święto Niepodległości i w „Małym Gościu” chcieliśmy pokazać, co świat Polsce zawdzięcza. Jednym słowem, co inni mają dzięki nam. Wtedy też proponowałam, żebyście zdanie „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” zapamiętali dobrze. A nie jest to – jakby się mogło wydawać – zwykłe przysłowie. Zdanie napisał niejaki Stanisław Jachowicz. Nie znacie go? Nie martwcie się, człowiek przez całe życie się uczy. I dobrze, bo kiedy przestaje się uczyć, jak ktoś powiedział, to już jest stary – obojętnie, czy ma lat 20, czy 80.

Poznajcie więc pana Jachowicza. Był on bardzo dobrym człowiekiem, szczególnie wielkie serce miał dla zaniedbanych dzieci. Sam z rodziną żył dość skromnie, bo wolał pomagać innym. Poza tym był wybitnym… bajkopisarzem. Tego też pewnie nie wiedzieliście. Ale wiecie na pewno, że bajki często mają morał, czyli pouczające zakończenie, i jego bajki też takie były. Pouczające i niezbyt długie. Rodzice bardzo lubili recytować je swoim dzieciom.

Pan Jachowicz pisał też wiersze i zdanie, od którego zaczęłam, pochodzi nie z bajki, a z wiersza pod tytułem „Wieś”. Wiersz jest krótki i kończy się słowami: „A boć nie śliczne te wioski liczne? Ten kraj kochany?…”. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – dlaczego powtarzam to zdanie tyle razy? Po pierwsze dlatego, żebyście je zapamiętali. A po drugie dlatego, że pewnie nieraz w te wakacje się przekonacie, jak uroczy jest nasz kraj. Bo z powodu pandemii, która ogarnęła cały świat, większość wakacje będzie spędzać właśnie w Polsce.

Kiedy jeszcze wszędzie pojawiało się hasło „zostań w domu”, nam do głowy przyszło, by na wakacje zaproponować Wam hasło „Zostań w Polsce”. I jak do głowy przyszło, tak zostało, i pojawiło się na stronach małogościowych w postaci 20 ciekawych naszym zdaniem miejsc w Polsce. Jest ich oczywiście dużo więcej w naszym pięknym kraju. Stron w „Małym Gościu” by nie starczyło, żeby wszystkie opisać. Jeśli zobaczycie chociaż te, które proponujemy, i tak będzie dobrze, a jeśli zobaczycie inne ciekawe miejsce, to koniecznie się pochwalcie. Zróbcie tam zdjęcie z wakacyjnym numerem „Małego Gościa” i przyślijcie do nas: redakcja@malygosc.pl, a my pokażemy je innym na naszej stronie w specjalnej wakacyjnej galerii. „Mały Gość” przyda się jeszcze z innego powodu. Znajdziecie w nim specjalny dodatek na wakacyjne wesołe spotkania.

Pozdrawia Was Gabi Szulik  która w te wakacje  z radością wielką i prawdziwą zostaje w Polsce

#zostań w Polsce

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..