nasze media Mały Gość 04/2024

PAP / Gabriela Szulik

dodane 17.03.2020 12:42

Co z egzaminami 8-klasistów?

Prawdopodobnie przerwa w szkołach będzie wydłużona.

Tak powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że decyzja zależeć będzie od wytycznych ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

„Przygotowujemy się do tego, że przerwa od zajęć w szkole będzie się wydłużała. Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców - bo oni wszyscy będą musieli współpracować - na inny sposób nauczania” – powiedział minister. „Chcemy, aby stopniowo przechodzono na zdalne nauczanie. Metody mogą być bardzo różne. Trzeba wykorzystać nowoczesne formy komunikacji, którymi częściowo na co dzień już się posługujemy, takimi jak poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, którym można przekazać informacje, ale także różnego rodzaju komunikatory, które pozwalają tworzyć grupy, które mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach, przekazywać filmy wideo bądź korzystać z tych materiałów elektronicznych, które znajdują się na platformach edukacyjnych" – powiedział Piontkowski.

Dopytywany, czy uczniowie zostaną w domach dłużej niż do 25 marca (a jeśli tak, to o ile dłużej), odpowiedział: "Tego nie wiemy, to będzie oczywiście zależało od tego, jak choroba będzie się rozwijała". Dodał, że prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, zostanie wydłużony. Szczyt zachorowań – jak przypuszcza minister zdrowia – będzie za tydzień czy za dwa tygodnie. „Wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek" - dodał Piontkowski. „Bardzo prawdopodobne, że (…) kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali, co dalej".

"Egzaminy ósmoklasisty są w końcu kwietnia. Jeżeli przerwa w zajęciach w szkole skończyłaby się wraz ze Świętami Wielkanocnymi, to wówczas spokojnie te egzaminy mogłyby się jeszcze odbyć. Gdyby przerwa się wydłużała, to egzaminy musielibyśmy przenieść” – powiedział Piontkowski.

Pan minister pytany o możliwe wydłużenie roku szkolnego odpowiedział: „Dlatego chcemy wprowadzić zdalne nauczanie, aby nie było potrzeby kończenia zajęć szkolnych w innym terminie niż w końcu czerwca”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..