nasze media MGN 07/2024

Aleksandra Pietryga

|

GOSC.PL

dodane 21.08.2019 15:00

Będziemy mieli święte dzieci

"Dlaczego dzieci tak długo muszą czekać na pierwszą Komunię Świętą?" - zapytał Giuseppe. "Za mało wiesz na temat Ciała Pańskiego" - burknął biskup. "Wiem, że w tym opłatku jest prawdziwy Chrystus. Ekscelencja wie coś więcej?" - odparował rezolutny chłopak.

Włochy, połowa XIX wieku. Kilkuletni Giuseppe Sarto od dawna męczy swoich rodziców i proboszcza, by pozwolili mu przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej. Tak bardzo przecież tęskni już do obecności Jezusa Eucharystycznego w swoim sercu... Niestety, prawo kościelne w tamtym czasie dopuszczało dzieci do Stołu Pańskiego dopiero od 14 roku życia. Kiedy do parafii na wizytację przybył biskup, zdeterminowany Giuseppe podszedł niego. "Dlaczego dzieci tak długo muszą czekać na pierwszą Komunię Świętą?" - zapytał. "Za mało wiesz na temat Ciała Pańskiego" - odpowiedział biskup. "Wiem, że w tym opłatku jest prawdziwy Chrystus. Ekscelencja wie coś więcej?" - odparował rezolutny chłopak. Purpurat roześmiał się. "Masz rację - odpowiedział. - Ale nic na to nie mogę poradzić. Jeśli zostaniesz kiedyś papieżem, będziesz mógł to zmienić" - zażartował.

Biskup okazał się prorokiem. W 1903 roku umiera papież Leon XIII. Na jego następcę kolegium kardynalskie wybiera kard. Giuseppe Sarto, który przyjmuje imię Pius X. W programie swojego pontyfikatu postawił na odnowę Kościoła. Ale nie chciał robić tego własnymi siłami. Na hasło pontyfikatu wybrał: "Restaurare omnia in Christo - Odnowić wszystko w Chrystusie". W Chrystusie! W Nim, Najwyższym Arcykapłanie, odrodził życie eucharystyczne w Kościele.

Będziemy mieli święte dzieci   Św. Pius X AUTOR / CC 1.0

Swoją dziecięcą tęsknotę za przyjmowaniem Ciała Pańskiego Pius X przekuł na konkrety: przywrócił praktykę codziennej Komunii św. (o co zabiegała już św. Katarzyna ze Sieny sześć wieków wcześniej!) i obniżył wiek, kiedy można przystąpić do I Komunii świętej do kilku lat! "Będziemy mieli świętych wśród dzieci" - przekonywał.

Po wydaniu dekretu o Wczesnej Komunii Św. Pius X otrzymał mnóstwo listów od dzieci z całego świata. "Chwilami tak się czuję po Komunii świętej, jak gdyby tatuś mój tulił mnie w ramionach - napisała jedna z dziewczynek. - Wówczas czuję się tak szczęśliwa, że nie mogę mówić ani słowa. Ale ukochany Zbawiciel wie, jak Go kocham!". "Posłuchaj tylko, co mi ta mała dziewczynka pisze - mówił wzruszony do stojącego obok prałata - Który biskup mógłby powiedzieć coś piękniejszego po spotkaniu się z Panem w Eucharystii?".

Jest kolejnym świętym papieżem - kanonizowany przez papieża Piusa XII 29 maja 1954 roku. Dzięki niemu tysiące małych chłopców i małych dziewczynek każdego roku może po raz pierwszy przyjąć Jezusa do swojego serca, by później móc przyjmować Go codziennie. Dla mnie jest to jeden z największych darów, jakie podarował nam Bóg w Kościele.

Ostatnio moja dziesięcioletnia córka, która do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiła mając sześć lat, opowiedziała nam, że oprócz wielkiej radości, jaką przeżywa za każdym razem, gdy przyjmuje do serca Pana Jezusa, doświadczyła też konkretnego cudu. Jako małe dziecko często była nękana przez koszmary senne (jest bardzo wrażliwa), które nieraz kończyły się majakami (potwierdzam, to było naprawdę przerażające, również dla nas). Po Pierwszej Komunii Świętej te straszne sny skończyły się i nie wróciły do dzisiaj. Chwała Jezusowi w Najświętszym Sakramencie!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..