nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

wt

dodane 13.08.2019 08:52

Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Everestu

Światowej sławy skialpinista ma już na koncie m.in. zjazd na nartach z K2.

Gdy w 2018 r. Andrzej Bargiel zjeżdżał  na nartach z najtrudniejszego z ośmiotysięczników jako pierwszy człowiek w historii, cały górski świat trzymał za niego kciuki. Gdy opublikowano relację filmowa z tego wydarzenia, podziw dla Bargiela był jeszcze większy. Teraz, rok po tamtym sukcesie, Polak wyrusza wraz z ekipą do Katmandu na swoją najnowszą wyprawę - Everest Ski Challenge. Sportowy projekt zakłada wejścia na Dach Świata bez użycia tlenu i zjechanie ze szczytu na nartach. Zespół Bargiela wylatuje do Nepalu 25 sierpnia, ekspedycja ma potrwać około 5 tygodni, a atak szczytowy jest planowany na koniec września. To najlepszy czas na zjazd na nartach, bo po pierwsze jesienią nie ma już na górze takiego tłoku jak wiosną, a po drugie występują dobre warunki śniegowe.

Andrzej Bargiel First Ski Descent from K2
Andrzej Bargiel

W przeciwieństwie do wyprawy na K2, zjazd Bargiela z Everestu nie będzie pierwszym w historii. Dokonywano już tej sztuki kilka razy. Jednak nikt dotąd nie zrealizował jednocześnie wejścia bez tlenu i zjazdu za jednym razem do bazy.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione