nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

PAP /Gabriela Szulik

dodane 22.04.2019 13:28

Poniedziałek wielkanocny

W tradycji ludowej zwany lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem.

Śmigus dyngus to dwa różne zwyczaje. Śmigus to zwyczaj polewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Prawdopodobnie ma on korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy i z obrzędami, które mają zapewnić urodzaj i płodność.

Dyngusem natomiast nazywano datek, który gospodynie dawały mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach i składającym życzenia świąteczne. Datkiem były jajka, wędliny i pieczywo.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.

Wodą oblewano jednak przede wszystkim młode dziewczęta. Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione