nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Gabriela Szulik

dodane 25.03.2019 16:39

Bursztynowe cuda

Zaprezentowali wystawcy z 54 krajów świata podczas Targów Bursztynu w Gdańsku

Z 54 krajów świata zjechało do Gdańska 470 wystawców, by pokazać swoje bursztynowe dzieła. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawcy przyjechali m.in z Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Chin, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Szwecji, Włoch, Danii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Czech, Estonii i Kanady.

Pierwsze targi odbyły się w 1994 r. Przyjechało 49 wystawców i pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo ruszyły wymiana handlowa między wytwórcami obrabiającymi bursztyn.

Z biegiem czasu w ramach targów zaczęły odbywać się konkursy, m.in Bursztynowa Kula za najlepsze wzornictwo czy Bursztynowe Rzemiosło dla złotników i jubilerów.

Podczas targów Amberif mają też miejsce okolicznościowe wydarzenia. W 1997 roku, kiedy Gdańsk obchodził 1000-lecie istnienia, władze miasta otrzymały Milenijne Bursztynowe Jajko Faberge z emaliowanym herbem Gdańska. W kolejnym roku ogłoszono światową sensację, że w przybrzeżnym lesie na Stogach w Gdańsku znaleziono zatopioną w bursztynie bałtyckim pradawną jaszczurkę. Eksponaty można podziwiać w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Również słynna bursztynowa monstrancja Mariusza Drapikowskiego z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku po raz pierwszy została zaprezentowana na Targach Amberif.

W tym roku uczestnicy mogli obejrzeć przedpremierowy 1. odcinek serialu o polskich bursztynnikach Złoto Bałtyku, który od 2 kwietnia będzie emitowany na kanale History.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione