nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

PAP

dodane 06.04.2018 09:01

Żubry na wolności

Stado siedmiu żubrów, które trafiły niedawno do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej, jest od czwartku na wolności.

Mimo otwartej bramy zwierzęta na razie niechętnie wychodzą poza zagrodę. Przewodniczką stada jest 10-letnia krowa, która została wyposażona w obrożę telemetryczną, co pozwoli na śledzenie jej wędrówek i tym samym całego stada.

Zwierzęta trafiły do Puszczy Augustowskiej w lutym. Były to dwa samce i cztery młode samice. Potem dowieziono do nich przewodniczkę stada, 10-letnią krowę. Wszystkie pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki.

Leśnicy otworzyli w czwartek bramę od zagrody. Zwierzęta mogą opuścić już swój matecznik. Jednak w obecności ludzi nie chciały tego zrobić. Jak mówią leśnicy, zrobią to, gdy w lesie będzie spokojnie.

Przed przesiedleniem żubrów, w samym sercu Puszczy Augustowskiej przygotowano dla nich zagrodę adaptacyjną, która liczy ok. 2 ha. Mają tam pokarm i wodę. Przez kilka ostatnich tygodni zwierzęta przystosowywały się do nowego otoczenia. Teraz mogą opuścić zagrodę.

Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla żubrów 9 ha pól żerowych. Przez najbliższe trzy lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie zwierzęta będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę, siano i wodę. Docelowo augustowskie stado ma rozmnożyć się do około 50 zwierząt.

Jak podają Lasy Państwowe, na początku 2018 r. w Polsce mieliśmy 1873 żubry, o 165 więcej niż rok wcześniej i blisko 1200 więcej niż w roku 1998. W Polsce jest najwięcej żubrów na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione