nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP / Gabrfiela Szulik

|

PAP

dodane 13.03.2018 13:27

Wyślij imię do Słońca

Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do tego ludzi z całego świata

NASA na mikroczipie na pokładzie misji kosmicznej Parker Solar Probe chce wysłać w kosmos, w pobliże Słońca imiona i nazwiska ludzi z całego świata. Misje wymyślono po to, by zbadać Słońce z bliskiej odległości.

Chętni mogą zgłaszać swoje wpisy do 27 kwietnia poprzez stronę internetową: http://go.nasa.gov/HotTicket

W ramach misji Parker Solar Probe latem br. zostanie wystrzelona sonda wielkości niewielkiego samochodu. Ma ona przelecieć tak blisko Słońca, jak nigdy dotąd, w odległości ok. 6 mln km (odległość między Ziemią a Słońcem wynosi ok. 150 mln km). Naukowcy chcą sprawdzić, w jakiś sposób energia i ciepło przemieszczają się w koronie słonecznej. Chcą się też dowiedzieć, jak dokładnie działa przyspieszanie wiatru słonecznego i energetycznych cząstek wysyłanych przez naszą dzienną gwiazdę.

Tak bliski przelot wymaga odpowiedniej ochrony cieplnej, bo instrumenty naukowe muszą wytrzymać temperaturę nawet 1400 stopni Celsjusza.

Sonda najpierw kilka razy przeleci koło Wenus i wykorzystując pole grawitacyjne planety będzie sukcesywnie zacieśniać orbitę wokół Słońca. Przelatując najbliżej Słońca osiągnie prędkość około 700 tysięcy kilometrów na godzinę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..