nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 10.03.2018 15:00

Upominanie

Zmieniłam swoje postępowanie. Jednak moja przyjaciółka nie. Kiedy zwróciłam jej uwagę, że nie powinna przeklinać, śmiać się z nauczycieli, z osób niepełnosprawnych, powiedziała, że się poprawi, ale nie zrobiła tego. Teraz kiedy jej o tym przypominam, denerwuje się i obie się obrażamy. Nie wiem co mam zrobić... Zmartwiona 14-latka

Widocznie przyjaciółka aż tak się nie przejmuje tymi zasadami, które Ty wprowadziłaś w życie. Niby rozumiała, że są dobre, ale nie potrafiła się wysilić, by je wprowadzić w życie. Nie pouczaj jej, nie upominaj jak nauczycielka, tylko mów dowcipnie, trochę na wesoło. Oczywiście trzeba ustalić, że np. śmiech z niepełnosprawnych to po prostu chamstwo i prymityw, wtedy zawsze to jej powiedz. Że są granice, których się nie przekracza. Żaden niepełnosprawny nie jest temu winien, a osoba zdrowa niczym na zdrowie nie zasłużyła. Zresztą, nikt nie wie, jaka choroba może go złapać. Dlatego największą głupotą jest wyśmiewanie takich osób. W takich wypadkach zawsze od razu i konkretnie zwracaj jej uwagę.
Sama pomyśl, co po kolei najlepiej wyrzucać z jej przyzwyczajeń. Ale jeśli ona nie będzie umiała się poprawić, to trudno, ma problem. Powiedz, że lubisz ją, ale nie znosisz jej zachowania, ale trudno, zostajesz jej przyjaciółką. W najbliższych tygodniach upominaj ją tylko w dwóch sprawach, ale bez pouczania. Kto wie, co będzie dalej. Może kiedyś za bardzo będzie Cię drażniło jej zachowanie, a może jednak wpłyniesz na nią i ona zacznie Cię naśladować. Bądź cierpliwa, wesoła, zawsze potępiaj złe zachowania, ale nie potępiaj człowieka.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione