nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 17.12.2017 16:15

Bambinelli na Placu św. Piotra

W trzecią niedzielę Adwentu papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus z domowych i parafialnych żłóbków.

Stajenki budowane są nie tylko w kościołach ale i w prywatnych domach. Przykład dał św. Franciszek z Asyżu, który w nocy 24 grudnia 1223 r. we włoskiej miejscowości Greccio w regionie Lacjum św. zorganizował pierwszy w historii żłóbek. Odtąd  ta piękna tradycja rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Od wielu lat istnieje w Rzymie tradycja, że na Plac św. Piotra w trzecią niedzielę Adwentu zapraszane są dzieci i podczas modlitwy Anioł Pański papież błogosławi przyniesione przez nich figurki Dzieciątka Jezus z domowych i parafialnych żłóbków zwane Bambinelli.

Po raz pierwszy figurki błogosławił papież Paweł VI. Podobnie robili kolejni papieże. W niedzielę 17 grudnia figurki pobłogosławił papież Franciszek.

Na plac św. Piotra przyszło ponad 20 tys. wiernych, wśród nich dzieci i młodzież. „Kiedy będziecie modliły się w domu, przed żłóbkiem z waszą rodziną, dajcie się pociągnąć czułości Dzieciątka Jezus, zrodzonego jako ubogie i kruche pośród nas, aby nas obdarzyć swoją miłością. To są prawdziwe Święta Bożego Narodzenia” – mówił im papież. „Jeśli usuniemy Jezusa, co pozostanie z Bożego Narodzenia? Puste święto” powiedział..

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione