nasze media Najnowszy numer MGN 01/2021
dodane 05.12.2017 16:00

Jak reagować?

Mojej przyjaciółce w tym tygodniu zmarła babcia. Wiem, że jest jej ciężko, ale najbardziej martwi mnie to, że nie odpisuje na moje SMS-y i nie ma jej w szkole. Nie wiem co u niej, ani jak się czuje, w jaki sposób to przeżywa, a najgorsze, że nie mogę w żaden sposób jej pomóc, czy towarzyszyć. Jestem kiepska w pocieszaniu/pomaganiu podczas żałoby, osobiście nie pamiętam, kiedy umierał ktoś bliski z mojej rodziny, więc nie wiem jak to jest. Nie wiem jak mogę jej pomóc, dlatego piszę do pani, proszę o pomoc. Przyjaciółka

Nie miej do niej pretensji, że nie odpisuje. Każdy reaguje inaczej. Jeśli to będzie możliwe, idź na pogrzeb, ale to nie jest konieczne. Ustal to z mamą. Pilnuj notatek z lekcji, może już coś dla niej kseruj, by potem mogła nadrobić materiał.
Jutro napisz jej SMSa, że ciągle o niej myślisz, że Ci przykro i jeśli możesz jakoś pomóc, niech napisze. Jeśli nie odpisze, to już nie pisz. Następnego SMSa wyślesz w poniedziałek, o ile nie przyjdzie do szkoły. W poniedziałek zapytaj, czy możesz jej jakoś pomóc.
Uwaga:
Gdy przyjdzie do szkoły, to przytul ją lub poklep po ramieniu, powiedz "naprawdę współczuję i bardzo mi przykro. Powiedz mi szczerze, czego ode mnie oczekujesz. Czy chcesz się wygadać czy lepiej omijać ten temat. Jeśli coś cię będzie wkurzało, szczerze powiedz. Bo każdy inaczej reaguje na śmierć bliskiej osoby. Jedno chcą płakać i opowiadać, inni wolą milczeć i nie mówić na ten temat. Niektórzy nawet chcą się w szkole odreagować, nawet pośmiać. Też się tak zdarza. Teraz jest czas jej żałoby i każde jej zachowanie jest do przyjęcia.
Gdy wróci do szkoły, miej dla niej przygotowane informacje z materiałem do nadrobienia. Możesz ją też zaprosić, by przyszła i jakoś razem to zrobicie. Zależy, jakie mamcie układy. Powodzenia, świetna z Ciebie przyjaciółka.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione