nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 27.08.2017 09:15

Świętowanie u Królowej

Niemal rok temu rozpoczęły się obchody związane z koronowaniem Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przed 300. laty.

„Mały Gość Niedzielny” włączył się w ten jubileusz proponując najpierw materiały na różaniec „Żywa Korona Maryi” a potem na Roraty „W Domu Królowej”. Tysiące dzieci i ich rodziców przeżywało Adwent poznając historię Jasnej Góry i Cudownego Obrazu. Usłyszeli, jak wielkie i ważne znaczenie w historii naszej ojczyzny i poszczególnych ludzi ma to miejsce, gdzie króluje Maryja.

26 sierpnia we wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przyjechało ponad 100 tysięcy ludzi, by uczestniczyć w centralnych uroczystościach jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. Wśród obecnych był prezydent Polski i przedstawiciele najwyższych władz naszego państwa. Byli wszyscy biskupi a Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski, czyli przedtswiciel Watykanu w Polsce. Kazanie wygłosił Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Był nawet papież Franciszek, który z tej okazji wygłosił do pielgrzymów i wszystkich Polaków specjalne przesłanie. Papież powiedział, że Maryja nie jest „niedostępną królową, która siedzi na tronie, ale że Matką, która obejmuje Syna a wraz z Nim nas wszystkich, swoje dzieci”. Przy okazji ze wzruszeniem wspominał swoje osobiste, zeszłoroczne spotkanie z Maryją Częstochowską, przy okazji świętowania na Jasnej Górze 1050 rocznicy chrztu i ŚDM, które odbywały się w Polsce. Na koniec Franciszek udzieli błogosławieństwa wszystkim zebranych.

Wieczorem natomiast, o godz. 21, na jasnogórskich błoniach odbył koncert, a właściwie multimedialne widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra - polska Kana”, czyli opowieść o tym, jak przez wieki historia Polski i Polaków splatała się z Jasną Górą.

22 utwory specjalnie na tę okazję opracował Marcin Pospieszalski, basista, kompozytor pochodzący z Częstochowy.

Około 500 osób zaangażowało się w przygotowanie widowiska, w tym ok. 200 muzyków.

Wśród solistów wystąpili m.in. Wojciech Cugowski, który – jak sam mówił – śpiewał już na różnych scenach Polski, ale po raz pierwszy do pielgrzymów na Jasnej Górze, Andrzej Lampert, zespół New Life’m i aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..